Ilustracja do komunikatu Wiśnie sakura - wyjątkowy prezent dla Mangghi
OGŁOSZENIE
Wiśnie sakura - wyjątkowy prezent dla Mangghi

Wiśnie sakura ozdobią bulwar przy Muzeum Manggha

 

W 2019 roku przypada jubileusz 100-lecia nawiązania kontaktów międzynarodowych między Polską a Japonią. Z tej okazji stowarzyszenie Gifu Sakura no Kai z Japonii ofiarowało Krakowowi wyjątkowy prezent. To wiśnie sakura, która ozdobią Bulwary Wiślane w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Stolica Małopolski dołącza do 41 miast w 28 krajach, które zostały dotychczas wyróżnione w ten sposób.

 

2 czerwca 2018 roku w Krakowie odbyła się uroczysta ceremonia symbolicznego zasadzenia japońskich wiśni sakura. To dar zrzeszającego obecnie ponad 500 członków (biznesmenów, prawników, polityków i naukowców) stowarzyszenia Gifu Sakura no Kai z prefektury Gifu w Japonii. Do tej pory ten nietypowy dar, który podkreśla symboliczny wymiar współpracy pomiędzy Krajem Kwitnącej Wiśni a innymi narodami, otrzymały m.in. Wilno (Litwa, 2011), Salamaca (Hiszpania, 2012), Buenos Aires (Argentyna, 2013), Petersburg (Rosja, 2014),  Meksyk (Meksyk, 2015), Deli (Indie, 2016), Londyn (Wielka Brytania, 2017). Warto podkreślić, iż wiśnie dla Japończyków są nie tylko oznaką nadchodzącej wiosny, ale także symbolem narodowym, który jest nierozerwalnie związany z kulturą i sztuką całego kraju.

 

Naturalne miejsce dla wiśni w Krakowie

Wybór lokalizacji dla wiśni nie jest przypadkowy. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej  Manggha od wielu lat przybliża krakowskiej, polskiej i międzynarodowej publiczności kulturę i sztukę Japonii.  W ciągu ostatnich dwudziestu czterech lat nawiązało wiele cennych kontaktów, które w wydatny sposób przyczyniły się do wzrostu zainteresowania Muzeum, jako ważnym i wiarygodnym ośrodkiem kultury Dalekiego Wschodu w Polsce.

 

„Wielu Japończyków zna Polskę, ale nie ma zbyt wielu osób, kto ją  odwiedziły. Mamy nadzieję, że drzewa japońskiej wiśni sakura staną się katalizatorem głębszej międzynarodowej wymiany i większego zrozumienia naszych kultur.” – mówi Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Manggha. „Uważamy, że otoczenie naszego Muzeum jest najlepszym miejscem w Polsce dla sakury, ze względu na promocję japońskiej kultury w Polsce i budowanie naszych wzajemnych relacji. Chcielibyśmy, by  japońskie wiśnie były pomostem dla budowania dobrych i przyjaznych relacji.” – dodaje dyrektor.

 

Ceremonia uroczystego wkopania symbolicznego drzewka wiśni odbyła się przy udziale Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Fundatorki Muzeum Manggha Krystyny Zachwatowicz – Wajdy, Dyrektor Muzeum Manggha Bogny Dziechciaruk-Maj oraz Prezydenta Sakura Gifu no kai Kawashima Kazuo. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele stowarzyszenia oraz miasta Gifu Mushiga Setsuo oraz Hosoe Shigemitsu.

 

Wisła, wiśnie i architektura

Wiśnie sakura  zostały zasadzone w charakterystyczny sposób, który koresponduje z linią brzegową Wisły, a także samą architekturą Muzeum Manggha. Projektowaną kompozycję roślinną tworzy sfalowana linia różowo zakwitających wiśni japońskich, płynnie przechodząca pomiędzy istniejącą roślinnością drzewiastą i ścieżkami.

 

Motyw „fali” odnosi się zarówno do wątków kultury japońskiej na poziomie znaku ikonicznego, jak i do lokalnego kontekstu topograficznego. Szpaler drzew, gdy zakwitnie w przyszłym roku, stworzy sinusoidalną linię o zróżnicowanej amplitudzie i długości, współgrającą z falującym dachem Muzeum. Będzie równocześnie stanowić symbol 100-lecia nawiązania kontaktów międzynarodowych między Polską a Japonią.

 

Warto podkreślić, że istniejące, zdrowe drzewa i krzewy zostały wkomponowane w projekt, tworząc spójną koncepcje zagospodarowania terenów zielonych naprzeciw Wzgórza Wawelskiego.

Partnerami projektu są: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Maggha, Miasto Kraków, Sakura Gifu no kai, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ceremonii zasadzenia wiśni sakura.